Kabinet pro výzkum divadla a dramatu byl na Divadelní fakultě JAMU zřízen v roce 2002 jako výzkumné pracoviště s úzkou vazbou na doktorské studium.
Prvním vedoucím se stal prof. PhDr. Bořivoj Srba, DrSc, který funkci zastával do roku 2008. Pod jeho vedením se výzkum na pracovišti zaměřoval zejména na princip světelného divadla u režiséra E. F. Buriana a dramatickou tvorbu Ludvíka Kundery (prof. PhDr. Bořivoj Srba, DrSc.), problematiku autorského divadla (prof. PhDr. Josef Kovalčuk) nebo myšlenkový odkaz filozofa Josefa Šafaříka (doc. MgA. David Drozd, Ph.D.).
Od roku 2007, kdy Kabinet posílil doc. PhDr. Jan Roubal, Ph.D., se spektrum výzkumu rozšířilo o německou a polskou teatrologii. Jan Roubal do českého prostředí uváděl zejména koncepty performativity a teatrality.
V letech 2008–2016 vedl Kabinet prof. PhDr. Josef Kovalčuk. Směřoval ho zejména k dokumentaci brněnských studiových divadel. Jako řešitel dvou navazujících projektů Grantové agentury ČR sestavil tým, který publikoval početnou sérii monografií zachycujících zejména činnost HaDivadla a Divadla Husa na provázku, ale také Ochotnického kroužku nebo Divadla U stolu.
Další výzkumná činnost se zaměřovala například na dramatickou tvorbu brněnského studia Československé televize (doc. MgA. Marek Hlavica, Ph.D.) nebo na posuny hranic autoritativního diskursu v českém divadle za tzv. perestrojky (Mgr. et Mgr. Radka Kunderová, Ph.D.).
Po úmrtí B. Srby a J. Roubala došlo od roku 2015 ke generační obměně pracoviště. Tým rozšířili MgA. Jan Motal, Ph.D., Mgr. Tereza Konývková a MgA. Lucia Repašská, Ph.D. Od roku 2016 do roku 2017 vedla Kabinet Mgr. et Mgr. Radka Kunderová, Ph.D.
Další obměny pracoviště nastaly v letech 2017 a 2019 – nastoupila Mgr. Bc. Dominika Polášková, Mgr. Naďa Satková, Ph.D. a Mgr. et Mgr. Klára Škrobánková a poté Mgr. Jiřina Hofmanová a Mgr. MgA. Eva Schulzová, Ph.D. Kabinet se od té doby soustředí na teorii umění, filozofii dialogu ve vztahu k divadlu, osobnosti české divadelní avantgardy i Divadelní fakulty JAMU, výzkum zpětnovazební smyčky objektivistickými metodami, vztah rozhlasu a filmu, etická a genderová témata a další. Významnou součástí činnosti Kabinetu je také pedagogická a odborná redaktorská činnost jednotlivých členů.