Etický kodex
Pracovníci Kabinetu pro výzkum divadla a dramatu se ve své tvůrčí, výzkumné i pedagogické praxi řídí těmito etickými principy:
- Základními hodnotami, o něž usilují a jež mají být horizontem vysokého morálního standardu jejich práce, jsou:
- Činit dobro, neubližovat a nezpůsobovat druhým škodu a bolest.
- Poctivost a zodpovědnost – profesionální vztahy jsou založeny na důvěře, a to jak mezi kolegy, tak i mezi všemi, kdo na projektech spolupracují či jsou objektem zájmů vědců.
- Integrita – hájit preciznost, čestnost a pravdomluvnost ve vědě, pedagogice i tvorbě.
- Spravedlnost – férovým přístupem a spravedlností mohou z výsledků výzkumu i tvorby těžit všichni.
- Respekt k lidským právům a důstojnosti – pracovníci respektují důstojnost a hodnotu všech lidí, nezávisle na věku, pohlaví, genderové identitě, národnosti, náboženství, názoru, politickém přesvědčení, sexuální orientaci, hendikepu a jazykovém a socioekonomickém statusu. Všechny tyto faktory berou do úvahy při svojí práci, aby vždy zachovávali důstojnost svoji i těch, s nimiž přicházejí do styku.
- Pracovníci deklarují každý konflikt zájmů, v němž se v rámci své činnosti v institutu mohou nacházet, a to ve vztahu k finančním zdrojům (granty, dotace, komerční sféra), osobním vazbám, politickým a institucionálním afiliacím nebo jiným významným vazbám. Každý takový konflikt zájmů je deklarován u příslušných publikací a výstupů a nesmí porušit nezávislost pracovníků nebo ovlivnit správnost a adekvátnost jejich práce.
- V případě, že pracovník poskytuje služby nebo spolupracuje na projektu se třetí stranou, jsou jasně a transparentně vymezeny vztahy mezi institutem, pracovníkem a touto třetí stranou, včetně rozdělení využívání zdrojů a publikačních nebo jiných výstupů. Nikdo ze zúčastněných nesmí být nikdy uveden v omyl a těžit bez vědomí a souhlasu ostatních z výsledků jejich práce nebo zdrojů, k nimž má díky nim přístup.
- Ve svojí výzkumné a tvůrčí práci v rámci Kabinetu pracovníci dbají na získání informovaného souhlasu od všech účastníků projektů, s nimiž pracují. Tento souhlas musí být dokumentován na audiozáznamu, videozáznamu nebo písemně a musí vždy obsahovat jasnou a zřetelnou identifikaci pracovníka. Musí z něj být zřejmý jeho záměr i to, že tento záměr účastníci projektu pochopili a souhlasí s ním. Musí být vždy zřejmé, za jakých okolností může z výzkumu či tvůrčí aktivity jakýkoliv účastník bez rizika odstoupit. V případě pedagogické činnosti dbají pracovníci na to, aby byli studující vždy seznámeni s metodami hodnocení, znali svoje povinnosti, měli dostatečný prostor pro zpětnou vazbu a konzultace a věděli, jak a ke komu se v případě, že budou mít s postupem vyučujícího výhrady, obrátit.
- Ve veškeré tvůrčí a výzkumné činnosti, i tehdy je-li součástí pedagogického procesu, musí mít vždy každý účastník právo z osobních důvodů činnosti zanechat. Toto právo „říci stop“ je zvláště významné v umělecké oblasti, kdy se každou svojí činností pracovníci dotýkají osobního, intimního a existenciálního prostoru těch, jež zkoumají, nebo s nimiž pracují.
- Ve vztahu k publikační činnosti se pracovníci vyvarují plagiátorství, fabrikace dat, duplikace výstupů a opětovné publikace pouze za účelem získávání zásluh za publikační činnost (opětovná publikace je umožněna v případě, že je to smysluplné a děje se tak s vědomím všech zúčastněných stran). Zjistí-li dodatečně pracovník nějaké pochybení v již publikovaném výstupu, neprodleně o tom informuje vydavatele a řídí se jeho pokyny, jimiž lze tuto chybu zahladit (errata).
- Pracovníci ukládají a archivují zdrojová data, která používají pro svůj tvůrčí i výzkumný proces, a v oprávněných případech je poskytují ke kontrole a verifikaci publikačních výstupů nebo předkládaných tvrzení.
- Účastní-li se jako recenzenti hodnocení uměleckých nebo výzkumných výstupů, pracovníci Kabinetu zachovávají důvěrnost zjištěných informací a bez vědomí a souhlasu druhé strany je nezveřejňují a nepoužívají je ve svém výzkumu, tvorbě ani výuce. Recenzent postupuje s respektem, spravedlivě a vědom si závažnosti své funkce. Vystříhá se jakéhokoliv dehonestujícího jednání.
- Při publikační činnosti a uvádění uměleckých výstupů pracovníci důsledně dbají na uvádění všech, kteří na projektu spolupracovali, a to buď formou spoluautorství článku nebo poděkování, příp. zmíněním v příslušném bulletinu nebo programu, jde-li o umělecký výstup. Spoluautorství vždy vyjednávají s předstihem tak, aby práva všech, kteří měli na projektu podstatný podíl, mohla být uspokojena. Nepoužívají výstupy jiných lidí, aniž by uvedli jejich autorství. Nezneužívají výstupů práce svých studentů nebo jiných výzkumníků či umělců, s nimiž pracují, ve svůj prospěch a bez uvedení původu.
Tento kodex vychází z hodnot kodexu etických principů American Psychologists Association (http://www.apa.org/ethics/code/index.aspx), který adaptuje a upravuje na podmínky práce Kabinetu.